Ni nekaj najboljšega združiti zgornji dve besedi? Seveda to v športu zame velja pravzaprav vedno, a vendar je pri turnem smučanju to še potencirano. Jaz zelo rad smučam, hkrati pa seveda treniram. Niti gorski tek ni s tega vidika tako mamljiv. Gor konkretno švicamo, na vrhu hriba oziroma gore ujamemo sončni vzhod ali zahod, ali pa vsaj razgled, ter odsmučamo v dolino, po možnosti po sveže posutem pršiču. Seveda pa ni vse tako preprosto, kot pri gorskem teku, kjer si le zavežemo copate in odtečemo.
Moj jutranji razgled nekajkrat na teden.
Vedno znova rad povem, kako sem navdušen nad turno smučarsko opremo, ki sem jo dobil, saj mi omogoča izvrsten zimski trening. Na začetku so bile moje noge kar utrujene, saj niso bile vajene gibanja celega telesa. V veliko pomoč in ritem so namreč tudi palice, ki pridejo prav predvsem na strminah, kjer ni dovolj dobrega oprijema. Takrat precej več moči prihaja iz rok.
Včasih se vprašam, zakaj se nisem že prej spoznal s turnim smučanjem. Ampak baje nikoli ni prepozno.
Sedaj sem se na vse to navadil in brez težav naredim po 2 kilometra višincev naenkrat. Verjetno bi jih še več, vendar mi čas ne dopušča, saj se na Ljubelj, kjer je izhodišče za Zelenico, Triangel in Begunjščico, pripeljem že nekaj čez 5. uro zjutraj, v službi pa moram biti najkasneje do 9. ure. Ja, vstati je treba kar zgodaj, ampak to enostavno rad počnem in nikoli nimam težav, da bi razmišljal “a se mi res da”.
Trening s smučkami je vrhunski.
Pretekli mesec sva z Jasmino prvič po treh letih skupaj smučala na Krvavcu. Saj priznam, da se je mnogo lažje le vsesti na sedežnico, ki te v nekaj minutah (če le ne zaviješ na dvosedo za Zvoh), v nekaj minutah pripelje na vrh, vendar ravno s tega vidika je turno smučanje drugačno. Občutek, da si se sam povzpel na vrh in si dejansko zaslužil smuko v dolino, je drugačen kot pri alpskem smučanju. Je pa slednje “predsedniško”, v tem ni dvoma.
Najboljša smuka je vsekakor izven umetno narejenih prog, po možnosti po snegu, ki pade čez noč.
Vsekakor raje hodim na turno smuko na destinacije, kjer proge niso urejene, saj to daje pridih nekakšne divjine, medtem, ko so smučišča pač umeten poligon. Dvakrat sem zavil tudi na drugo stran Ljubelja, pod Košuto, kjer je sploh lepo, vendar je spodaj sneg sedaj že preveč skopnel, da bi lahko turo ponovil.
https://youtube.com/watch?v=NNYJk6IMVTo%3Fautoplay%3D0%26mute%3D0%26controls%3D1%26origin%3Dhttps%253A%252F%252Ftimotejbecan.wixsite.com%26playsinline%3D1%26showinfo%3D0%26rel%3D0%26iv_load_policy%3D3%26modestbranding%3D1%26enablejsapi%3D1%26widgetid%3D1
Najraje hodim na Triangel, saj tura ni prav nič nevarna, poleg tega pa ponuja lep razgled. Še vedno čakam na dobre razmere, da se bom čez Šentanski plaz povzpel na Begunjščico. Decembra sem se tega že lotil, a je pod vršnim grebenom, ki pelje na vrh, zmanjkalo snega. “Veš kaj, za gor bi še pešaču, za dol si pa definitivno ne bom odpenju smučk”. In obrnil sem dobrih 100 višincev pred vrhom. Trenutno so razmere premalo stabilne oziroma imam premalo znanja in izkušenj, da bi se vzpona ponovno lotil, saj plazovi in podobne nevarnosti v hribih nikoli ne počivajo. Vsekakor pa se tega veselim.
Pod Begunjščico, ki me še čaka, da se vzpnem nanjo.
Kakorkoli, na Triangel se običajno vzpnem 3x, kar nanese ravno nekaj čez 2000 višinskih metrov, pri čemer sem prijetno utrujen, nikakor pa izčrpan, kot bi bil na začetku. Navadno se po drugem spustu ustavim pri avtu, ki ga imam parkiranega ravno 10 metrov stran, skrnem skodelico (ali pa dve) čaja iz termovke in odbrzim še zadnjič na vrh, jem pa seveda kasneje.